Regels die geld kosten en Verwarming

RIOLERING Is er in de straat riolering, dan is aansluiting verplicht. Heeft de gemeente geen riolering, en heeft de gemeente meer dan 2000 inwoners, dan geldt: Een gesloten septictank dient men regelmatig leeg laten zuigen en de bonnetjes daarvan bewaren. Sijpelt het afvalwater daarentegen in de grond, dient men op de septictank een zuiveringsinstallatie te installeren. Denk aan 4.000 euro. Werkt men aan een septictank dan vergunning aanvragen bij de gemeente.

SCHOORSTENEN worden jaarlijks gecontroleerd. Bij gasvervarming om de 2 jaar. Koopt men een huis, dan blijven de vergunningen van kracht. Bij veranderingen -men vervangt bijvoorbeeld de kachel van de vergunning of koopt een nieuwe geyser- is een nieuwe vergunning nodig. Met de plicht inox in de schoorsteen aan te brengen. Op 2000 euro per schoorsteen is te rekenen.

HOUTKACHELS. Vaak is er 1 kachel voor het hele huis. In kamers zal men dan electrisch bijverwarmen. Door houtschaarste is houtstoken duur geworden.

GASKACHELS Populair zijn gasconvectoren. Zij worden op de muur gemonteerd en zuigen lucht aan van buiten. 

GEEN GASAANSLUITING, omdat aansluiten enkele duizenden euro,s kost. De hoge kosten ontstaan voor een deel omdat een ingenieur een veiligheidsplan schrijft. Kan het gas vanuit de tuin worden aangesloten dan is dat goedkoper dan vanuit de straat. Er zijn voorschriften wanneer alleen een erkende gasfitter werk mag doen. Uiteraard profiteren die financieel van dat alleenrecht.

CENTRALE VERWARMING kan voor een klein huis al voor 5000 euro. Met de CV-ketel kan men vaak zowel op gas als op hout of kolen stoken. Vloerverwarming vanaf 20 euro per m2.

AIRCO Een airco die gebruikt kan worden om te verwarmen kost vanaf 1.000 euro. Gebruik is dat men een stroomcontract met korting af kan sluiten als men electrisch stookt.

ELECTRISCHE VERWARMING Opvallend is dat dit niet populair is, terwijl electrisch verwarmen met de airco dat wel is. Wellicht ten onrechte, want er zijn moderne convectoren in allerlei kleuren te koop, die men strak tegen de muur kan monteren.

STROOMAANSLUITING Wettelijk heeft men recht op 16 ampere. Utbreiding naar 32 ampere is vaak gratis. Vaak is er een lange wachttijd. In veel huizen is nog aluminium bedrading. Dat werkt goed bij weinig stroomverbruik. Het is uit een tijd dat men minder electrische apparaten had dan nu. Opletten bij vervanging van een schakelaar: aluminium breekt af. Vervanging door koperen bedradiging begint bij 2.500 euro.

WATERPUT BOREN is niet goedkoop. Denk aan 5.000 euro. Er zijn nadelen als onderhoud en controle van de waterkwaliteit.

SPLITSING VAN GRONDSTUKKEN Bij 26 meter breedte aan de straatzijde kan men een grondstuk splitsen, mits er 2 grondstukken van het in de gemeente vereiste minimumformaat overblijven. Een landmeter, een notaris, een advocaat en het kadaster zijn hierbij nodig. Het kost dus wat geld.

HUIS VERGROTEN. Een grondstuk is voor 20, 25, of 30 procent bebouwbaar. Dat kan men bij de gemeente informeren. Men kan een huis dus -binnen de voorschriften- vergroten. Elke gemeente heeft een notaris, die de burgers moet helpen. Een aannemer kent de voorschriften, want men mag niet zomaar een grotere verbouwing doen. O.a. dient een register te worden bijgehouden.